Hoppa till sidans innehåll

Tre kälksportare uttagna till Ungdoms-OS 2020 i St. Moritz

17 DEC 2019 20:26
SOK skickar 51 tonåringar att tävla för Sverige under världsungdoms-OS i Lausanne. Truppen blev komplett på tisdagen med uttagningar i längd, skidskytte, bob och skeleton.
  • Uppdaterad: 17 DEC 2019 20:26

Truppen blir den största som SOK skickat till ett världsungdoms-OS. De redan 39 klara namnen utökades med ett dussin till under tisdagen.

Vitsippsdalens skeletonklubb skickar både Lovisa Ewald samt Paulina Ewald Gröndal till tävlingar som ska avgöras i S:t Mortiz. Där kommer även Borlänges monobobåkare Theodor Lööv von Hage att tävla.

I skidskytte kommer tre flickor och tre pojkar att tävla för Sverige: Klara Andersson, Dala-Järna IK, Sara Andersson, Mora Biathlon, Wilma Björn, SK Bore, Oscar Andersson, Älvdalen, Victor Berglund, I19 IF samt Fabian Hermansson, Finnskoga IF. I längd är de uttagna Tove Ericsson, Stockviks SF, Märta Rosenberg, Duveds IF, Edvin Anger, IFK Hedemora SK samt Albin Åström, Bodens skidklubb.

Utöver 51 aktiva så ingår även 29 ledare i den svenska truppen. Tävlingarna i Lausanne invigs den 9 januari och håller på till och med den 22 januari.

Stort grattis till alla uttagna aktiva! 

 

Tidigare världsungdoms-OS

Sverige har tidigare deltagit i två världsungdoms-OS på vintersidan:

  • 2012 Innsbruck: 35 deltagare, två guld och två silver.
  • 2016 Lillehammer: 39 deltagare, tre guld, två silver och ett brons (ytterligare ett brons i mixade nationstävling).

 

 

Hela YOG-truppen

Alpint

Flickor: Hanna Aronsson Elfman, Kils SLK, Emma Sahlin, Sollentuna SLK, Wilma Marklund, UHSK Umeå SK
Pojkar: Adam Hofstedt, Karlstad SLK, Oskar Gillberg, Täby SLK, Lukas Ermeskog, Åre SLK.

Curling

Axel Landelius, Mjölby AI, Nilla Hallström, Östersund CK, Lisa Norrlander, Östersund CK, Olle Moberg, Mjölby AI.

Freeski

Flickor: Jennie-Lee Burmansson, Sälens IF, Wilma Johansson, Sälens IF.
Pojkar: Melvin Morén, Sälens IF, Martin Nordqvist, Riksgränsen snowboard- och skidklubb (RISK).

Ishockey, flickor

Målvakter: Tindra Oknefjell, Nyköpings SK, Ebba Svensson Träff, IK Oskarshamn.
Backar: Pulse Dyring-Andersen, Järna SK, Anna Andersson, Modo Hockey, Alice Wallin, Södertälje SK, Tuva Kandell, Leksands IF, Ida Karlsson, Leksands IF, Olivia Klaar, Almtuna IS.
Forwards: Nicole Hall, Leksands IF, Julia Perjus, AIK, Ella Jämsén, Södertälje SK, Frida Simonsen, Trollhättans HC, Linnea Adelbertsson, Södertälje SK, Beatrice Hjälm, Södertälje SK, Klara Kenttälä, SDE HF, Pandora Nåtby, Södertälje SK, Linnea Pettersson Dove, Rönnängs IK.

Ishockey 3x3

Målvakter: Sofie van Dueren, Örebro HK samt Lukas Swedin, Djurgårdens IF.

Längd

Flickor: Tove Ericsson, Stockviks SF, Märta Rosenberg, Duveds IF.
Pojkar: Edvin Anger, IFK Hedemora SK, Albin Åström, Bodens skidklubb.

Monobob

Theodor Lööv von Hage, Borlänge rodelklubb.

Skeleton

Lovisa Ewald, Vitsippsdalens skeletonklubb, Paulina Ewald Gröndal, Vitsippsdalens skeletonklubb.

Skicross

Flickor: Alice Fortkord, Åre SLK, Lia Nilsson, Åre SLK.
Killar: Erik Wahlberg, Kungsberget AK, Fredrik Nilsson, Åre SLK. 

Skidskytte

Flickor: Klara Andersson, Dala-Järna IK, Sara Andersson, Mora Biathlon, Wilma Björn, SK Bore.
Pojkar: Oscar Andersson, Älvdalen, Victor Berglund, I19 IF, Fabian Hermansson, Finnskoga IF.

Snowboard

William Mathisen, Sälens IF.

 

Alla ledare i Lausanne

  • Alpint: David Andersson, Inger Fritzson, Håkan Johansson.
  • Curling: Axel Sjöberg.
  • Freeski: Pontus Nordström.
  • Ishockey: Alexander Bröms, Emma Karlsson, John Lind, Anna Kallin Lundberg, Anders Weiderstål.
  • Ishockey, 3x3: Martin Lundby.
  • Längd: Martin Persson, Fredrik Sätter, Alexander Engman.
  • Monobob: Per-Anders von Scheele.
  • Skeleton: Patrik Gröndal, Linus Ottosson, Rasmus Ottosson.
  • Skicross: Sebastian Lundholm, Victor Maschel.
  • Skidskytte: Ronnie Adolfsson, Andreas Kårström, Örjan Stefansson.
  • Snowboard: Calle Sköld.
  • Truppledning: Anders Wiggerud, Marja von Stedingk, Thomas Torstensson, Maria Pietilä Holmner, Rikard Grip.
Skribent: Niclas Bentzer
Epost: Adressen Gömd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Swesliding facebook


Swesliding Flickr


 

 

 

 

Postadress:
Svenska Kälksportförbundet
Niclas Bentzer, Läkarvägen 4 B
931 41 Skellefteå

Besöksadress:
Läkarvägen 4 B
931 41 Skellefteå

Kontakt:
Tel: +46104764246
E-post: This is a mailto link

Se all info